۱۰ مرداد ۱۳۸۹

عمر بن خطاب


عمر بن خطاب ( ابو حفص عمر بن الخطاب بن نفيل بن عبد العزی)
عمر ابن خطاب در سال ۵۸۱ میلادی برابر با دهم عام الفیل در شهر مکه زاده شد. نام پدر عمر خطاب و نام مادر عمر حنتمه بنت هاشم بود. طبق روایات سنتی عمر در دوران نوجوانی در صحراهای عربستان و در ضجنان به شتر چرانی و چوپانی می‌پرداخت؛ و در طائف سواری و تیراندازی و شمشیرزنی و کشتی گیری را آموخت. عمر از کسانی بود که در جوانی به مکتب رفته، خواندن و نوشتن را آموخت.
عمر در بیست و سه سالگی، با زینب دختر مظعون ازدواج کرد؛ از این ازدواج دختری زاده شد که عمر او را حفصه نامید؛ از آن پس عمر خود را با کنیه اباحفص به مردم می‌شناساند.
عمر به‌همراه محمد و سایر مسلمانان اهل مکه به مدینه رفت؛ عمر با عبدالله بن مسعود (و به روایتی با ابوبکر) پیوند برادری بست. عمر در جنگ‌های بدر، احد، خندق، تبوک، بنی قیقناع، بنی النضیر حضور داشت. عمر در جنگ با یهودیان، قلعه‌های قمو، وطیع و سلالم را که در دست مرحب بود، فتح کرد.عمر در ماموریت‌های جنگی تربه، حاذان، خثعم نیز حضور داشت. در کنار ابوبکر، به یکی از مشاوران و یاران (صحابه) اصلی محمد بدل گشت.
ازدواج محمد با دختر عمر حفصه در سال ۶۲۵ میلادی، نشانگر مقام و رتبه عمر در سرزمین عربستان بود. پس از مرگ محمد، عمر نقش بسیار مهمی در آشتی دادن و جلب موافقت و بیعت مسلمانان اهل مدینه، در پذیرفتن ابوبکر که یک اهل مکه بود، به عنوان جانشین محمد ایفا کرد.
عمر قدرتمندترین خلیفه در میان خلفای راشدین و عمر بن خطاب یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین فرمانروایان مسلمان در تمام طول تاریخ می‌باشد
عمر بن خطاب دومین خلیفه از خلفای راشدین بود که تحت فرمان عمر بن خطاب ، سپاهیان عرب، سرزمین بین‌النهرین و سوریه را فتح نموده و نیز استیلای بر ایران و مصر را آغاز کردند.نقد زندگی تاریخی حضرت محمد 
جن در قرآن و اسلام 
تناقضات قران
آیا حضرت محمد معصوم بوده؟

۷ نظر:

 1. ناشناس۷.۲.۹۰

  هنگامی که محمد دعوت به اسلام را آغاز کرد، عمر به دفاع از سنت‌های قدیمی عربی و آیین شرک و بت پرستی پرداخت؛ به همین دلیل عمر روابط خود را با بسیاری از مردان عرب که به دین اسلام درآمده بودند، قطع کرد. عمر همچنین اعلام کرد که با علی، عبدالرحمن بن عوف، حمزه، ابوبکر، عثمان و زبیر رابطه تجاری نخواهد داشت.اسلام آوردن عمر، که پیش از آن از مخالفان سرسخت محمد محسوب می‌شد، نقطه عطف و رویداد مهمی در تاریخ اسلام به‌ شمار می‌رود با این حال روایات مربوط به اسلام آوردن عمر مختلف است. در سیره ابن اسحاق آمده‌است که عمر قصد قتل محمد را داشت، تا این که در راه یکی از مسلمانان را دید و او عمر را آگاه کرد که خواهر و داماد عمر مسلمان شده‌اند. عمر به سوی خانه دامادش حرکت کرد و به ضرب و شتم آن دو پرداخت؛ اما سرانجام تحت تأثیر آیاتی از سوره طه قرار گرفت و مسلمان شد. خباب پسر ارت عمر را به پناهگاه محمد در تپه صفا راهنمایی کرد. تذکره نویسان عمر را چهلمین مرد مسلمان دانسته‌اند.
  عمر، ابوحکم بن هشام را از اسلام آوردن خود آگاه کرد؛ او نپذیرفت در پناه عتبه بن ربیعه برای اسلام مبارزه نماید. عاص بن وائل به مردان قریش دستور داد که عمر را بکشند، ولی آن‌ها موفق به کشتن عمر نشدند.
  عمر در زمان حیات محمداو به ‌همراه محمد و سایر مسلمانان اهل مکه به مدینه رفت؛ عمر با عبدالله بن مسعود(و به روایتی با ابوبکر) پیوند برادری بست. عمر در جنگ‌های بدر، احد، خندق، تبوک، بنی قیقناع، بنی النضیر حضور داشت. عمر در جنگ با یهودیان، قلعه‌های قمو، وطیع و سلالم را که در دست مرحب بود، فتح کرد. عمر در ماموریت‌های جنگی تربه، حاذان، خثعم نیز حضور داشت. عمر در کنار ابوبکر، به یکی از مشاوران و یاران (صحابه) اصلی محمد بدل گشت.
  خلافت عمر پس از ابوبکر در سال ۶۳۴ میلادی، به خلافت مسلمین رسید و نخستین کسی بود که لقب «امیرالمومنین» را برای خود برگزید. عمر در طول ده سال خلافت خود، سیاست اجرایی خود را در توسعه فتوحات متمرکز کرد و قبایل زیادی را از جزیرة العرب به شام و عراق کوچ داد. عمر زندگی اقتصادی ساده‌ای داشت و از تجمل گرایی سخت متنفر بود. عمر بارها کارگزاران خود را به دلیل تجمل گرایی بر کنار یا توبیخ و جریمه کرد. خلافت عمر تقریباً ۱۰ سال به طول انجامید. عمر پس از ده سال خلافت به سال ۶۴۴ میلادی، توسط یک ایرانی ناراضی به نام ابولؤلؤ (پیروز نهاوندی) کشته شد.

  پاسخحذف
 2. ناشناس۷.۲.۹۰

  به اعتراف اهل سنت عمر موجودی شهوتران بوده
  عمر راجع به ازدواج اعتراف جالبی دارند كه نشانه شهوت گرائى و قوت شهوانى او است که به اعتراف خويش از قوه عاقله وي خارج است.
  (اين نكته قابل توجه است :كسى كه نميتواند از يك شهوت يك شبه بگذرد چگونه ميتواند از شهوت رياست چشم پوشى كند.)
  چنانچه محمد بن سيرين به این مطلب اشاره ميکند و مى‏گويد: عمر بن خطاب گفت:
  «از كارهاى جاهليت هيچ چيز در من نمانده جز اين كه هيچ نمى‏انديشم با كه ازدواج مى‏كنم و كه به ازدواجم در مى‏آيد!»
  به علت همين شهوت گرائى بود كه عمر به گناهانى در غلتيد كه در تاريخ ثبت است.
  مثلا اين كه براى همبسترى نزد كنيزش مى‏رود. كنيز مى‏گويد كه در عادت زنانه است! عمر بى ‏توجه به تذكر كنيز با او در مى‏آويزد و متوجه مى‏شود در عادت زنانه است و...
  موردی ديگر از عمر:
  شب رمضان-قبل از اينكه همبسترى در ماه رمضان حلال باشد - عمر عنان به خواهش شهوت سپرد و با همسرش همبسترى كرد. فردا به حضور پيامبر رسيده گفت: از خدا و از تو پوزش مى‏طلبم. چون هواى نفسم مرا بفريفت تا با همسرم همبسترى كردم. آيا راه خلاصى هست؟ فرمود: عمر! سزاوار نبود چنان كارى بكنى! و اين آيه فرود آمد كه «خدا دانا است كه شما به خودتان خيانت مى‏كرديد، پس‏ توبه‏تان را پذيرفت و از شما درگذشت. اكنون با زنانتان همبسترى كنيد ...»
  موردی ديگر از عمر:
  ابن سعد در «طبقات الكبرى» از قول على بن زيد اين روايت را ثبت كرده است: «عاتكه دختر زيد همسر عبد اللّه بن ابى بكر بود. عبد اللّه پيش از همسرش در گذشت. قبلا با همسرش شرط كرده بود كه پس از مرگش به همسرى ديگرى در نيايد. عاتكه بنا به شرطى كه با همسر مرحومش كرده بود از ازدواج با ديگرى امتناع مى‏ورزيد و مردانى خواستگارش شدند و نپذيرفت. عمر به ولى آن زن گفت:
  برايش اسم مرا ببر و خواستگاريش كن. حاضر به همسرى عمر هم نشد. عمر گفت: او را براى من عقد كن. او را برايش عقد كرد. عمر به خانه عاتكه رفت.
  عاتكه امتناع كرد و با عمر گلاويز شد. عمر به زور با او همبستر شد. وقتى برخاست از آن زن اظهار انزجار كرد و از خانه‏اش بيرون رفت و ديگر باز نيامد. عاتكه خدمتكارش را نزد او فرستاد كه بيا خود را براى همبسترى تو آماده خواهم ساخت.»

  پاسخحذف
 3. ناشناس۲۵.۳.۹۰

  عمربن خطاب ،هشت زن اختيار كرد .سه از ازدواج او قبل از اسلام بوده است . همسران عمربن خطاب عبارت اند از :
  1. زينب دختر مظعون بن حبيب بن وهب بن حذافة بن جمع .از زنان عمر بن خطاب
  2. مليكه دختر جزول خزاعى .از زنان عمر بن خطاب
  3. قريبه دختر ابو اميه مخزومى .از زنان عمر بن خطاب
  4. ام حكيم دختر حارث بن هاشم مخزومى .از زنان عمر بن خطاب
  5. جميله دختر عاصم بن ثابت بن ابوالافلح اوسى .از زنان عمر بن خطاب
  6. لهيه ،اهل يمن .از زنان عمر بن خطاب
  7. فكيهيه ،كنيز او.از زنان عمر بن خطاب
  8. عاتكه دختر زيدبن نفيل . از زنان عمر بن خطاب

  از اين همسران برخى طلاق داده شده اند. از همه آنان ده فرزند براى عمر بن خطاب باقى ماند. عبدالله ، عبدالرحمن و حفصه ،فرزندان زينب هستند. عبيدالله فرزند مليكه ، فاطمه دختر ام حكيم ،عاصم پسر جميله ،عبدالرحمن اوسط يا اصغر پسر لهيه و زينب دختر فكيهيه است . عبدالرحمن اكبر چند سالى از آغاز زندگى اش را در زمان رسول اكرم صلى الله عليه و آله سپرى كرد و عبدالرحمن اوسط همان است كه عمرو بن عاص وى را در مصر به جرم شراب خوارى تازيانه زد و به مدينه فرستاد و عمر بن خطاب نيز كه از كرده او سخت خشمناك شده بود بار ديگر به وى تازيانه زد. او مدتى بيمار شد و پس از يك ماه در گذشت .
  عبيدالله نيز به روزگار زندگى پيامبر صلى الله عليه و آله متولد گرديد و به جرم شراب خوارى بر او حد زدند. او پس از ضربت خوردن پدرش عمر بن خطاب ، دختر خردسال ابو لؤ لؤ ،هرمزان و مرد مسيحى ديگرى به نام جفينه از اهل حيره را به اتهام تحريك ابولؤ لؤ ،كشت

  پاسخحذف
 4. یکی که اتفاقی گذرش اینجا افتاده!۱۲.۵.۹۰

  این ناشناس عجب آدم جالبیه !!!! برای خلفای راشدین به نقل از علمای شیعه ( که اصوالا یک حزب سیاسیه تا مذهب) هر چی دلش خواسته گفته!! دمت گرم چه تاریخ دان منصف و بی تعصبی !!!!!!

  پاسخحذف
 5. ناشناس۲۱.۸.۹۰

  گفتيم عمري هستي ^_^
  ببينم چطوريه شما اسلام رو نقد ميكنيد ولي به عمر ميرسه ازش به بزرگي ياد ميكنيد!؟
  لعن الله عمر ابن خطاب

  پاسخحذف
 6. ناشناس۱۳.۹.۹۰

  اسلام کثیفترین دین عالمه بدبختی ما اینجاست که فقط بایک تعصب مقدس مابانه به این دین پلید مینگریم وگرنه جز سرکوب و عقب ماندگی هیچ سعادتی را برای ما نیاورده است

  پاسخحذف
 7. ناشناس۳.۴.۹۳

  سلام. اسلام از ما خواسته که آدم باشیم . اینکه دروغ نگیم غیبت نکنیم . زنا نکنیم . دزدی و فریب و کلاه برداری نکنیم .امانت دار باشیم . راستگفتارخوب باشیم . اخلاق خوب داشته باشیم به همو نوعان کمک کنیم. اینا کجا عقب ماندگیه که از دین اینطوری حرف میزنید. به نظر من ادمای که ادم نما هستن و سرشت خوب ندارن اینطور فکر مکنند و گر نه هر آدم با وجدانی فرقی نداره به کدام مذهب باشه به اخلاقیات پای بنده. راستی شما که از این خلیفه صحبت کردید واقعا درموردش میدونید که اینقدر بد در موردش صحبت میکنید سندی هست برای اثبات حرفاتون معرفی کنید؟ من به عنوان یک مسلمان و شیعه 12 امای به خلفای راشدین احترام میزارم چون همه پیروه حضرت محمد صلی الله وآله وصلم هستیم خواهشا آدم باشید با این حرفا شبهه ایجاد نکنید بدبختی ما اینه که کسی که علم نداره میاد نظر میده . بدبختی ما اینا که نمیخوایم درست زندگی کنیم اونوقت میگیم دین بدرد نمیخوره .به قول معروف عروس بلد نیست برقصه میگه زمینش کجه

  پاسخحذف

-------------------

وبلاگ نقد قرآن در فیس بوک :

www.facebook.com/alcorana.blogspot